Podróże po cmentarzach Ukrainy, t.II

89,00 zł

Wydawca: Wydawnictwo Księgarnia Akademicka
Autor: Zbigniew Hauser
Rok wydania: 2006
Format: 29 × 20 cm
Okładka: miękka
Ilość stron: 417
ISBN: 83-7188-967-4

Nieocenione opracowanie Zbigniewa Hausera opisuje i inwentaryzuje zachowane polskie cmentarze na terenie obecnej Ukrainy. W całym czterotomowym wydawnictwie przedstawiono ich ponad 200.
Każdy cmentarz jest dokładnie opisany a możliwe do odczytania inskrypcje zindeksowane. Książka zawiera dużą ilość zdjęć oraz indeks osobowy.

Tom II obejmuje teren województwa tarnopolskiego. W galerii fotografii można sprawdzić, czy interesujący Państwa cmentarz został opisany.

Książka polecana przez kwartalnik genealogiczny More Maiorum

Ilość

Dawne województwo tarnopolskie rozciągało się od południowo-wschodniego krańca II Rzeczypospolitej przy ujściu Zbrucza do Dniestru (pow. borszczowski) i sięgało głębokim klinem aż do dorzecza górnego Bugu na północno-zachodnich krańcach dawnej Małopolski Wschodniej (pow. radziechowski). Jego wschodnią granicą była rzeka Zbrucz, obszary północne przylegały do Wołynia, a zachodnia granica przebiegała zaledwie 30 kilometrów na wschód od Lwowa. Południową granicą był Dniestr. W województwie tarnopolskim zamieszkiwało znacznie więcej Polaków niż w województwie stanisławowskim. Stąd i cmentarzy z nagrobkami polskimi jest więcej i są one bogatsze.


KS 121

Zobacz także