W kręgu upiorów i wilkołaków

31,00 zł

Wydawca: Replika
Autor: Bohdan Baranowski
Rok wydania: 2019
Format: 21 x 15 x 3,5 cm
Okładka: twarda
Ilość stron: 416
ISBN: 978-83-66481-00-8

Jedna z najważniejszych książek na temat słowiańskiej demonologii!
Strzygonie, zmory, południce, latawce, kikimory, leśne duchy, wąpierze, przypadki polowań na czarownice w kraju nad Wisłą – zostały tu opisane szczegółowo, okiem prawdziwego znawcy tematu.
Autor w sposób rzetelny i przejrzysty poddaje analizie demoniczne istoty, występujące w mitologii słowiańskiej, a także opisuje wierzenia, które przywędrowały do miast za sprawą zabobonnych mieszkańców wsi.

Ilość

„Zarówno w białoruskich, jak i podlaskich wierzeniach ludowych, obok młodych i pięknych rusałek występowały podobne istoty, tylko stare i brzydkie. Miały to być ponoć dusze starych kobiet, które zginęły w tragiczny sposób lub zapiły się na śmierć”...
… A wreszcie, niekiedy, raczej chyba dość sporadycznie, przypołudnica przybierała postać męską, przeważnie starego , ubranego na biało dziada, który również dusił żniwiarzy. W zależności od okolic nazywał się on „południk”, „żytnik”, „diabeł polny”, itp. …
… A wreszcie w wierzeniach ludowych duchy domowe mogły wykonywać cały szereg czynności gospodarczych….
… Zdarzały się też wypadki zaduszenia czarownicy przez diabła w czasie śledztwa, by nie dopuścić do złożenia przez nią zeznań. Wszelkie wypadki nagłej śmierci podczas tortur tłumaczono sobie czartowskimi sprawkami.”
                                                                                                         Fragment książki

KS 166

Zobacz także