Banany z cukru pudru
Autorki: Barbara Caillot Dubus, Aleksandra Karkowska
Warszawa 2015
Format: 16,5 x 23,5 x 1 cm
Ilość stron: 144
Okładka: miękka
ISBN: 978-83-943230-0-4
Międzypokoleniowa książka dla dzieci oraz ich dziadków i pradziadków. O dzieciństwie spędzonym w latach 1930-1960. Piękne fotografie, rysunki, fragmenty pamiętników pochodzą z archiwów bohaterów!
Projekt łączy pokolenia, pokazując, że babcie i dziadkowie też byli dziećmi, że babcia łapała żaby a dziadek wchodził na drzewa.
Dorosłe dziś „dzieci”, których opowieści złożyły się na tę książkę, wychowywały się tym samym kwartale ulic, kupowały słodycze w tym samym sklepiku, chodziły do tej samej szkoły i na tej samej górce lepiły bałwana. Opowiadają o chwytanych do słoika traszkach, dziewczyńskich pamiętnikach, rodzinnych świętach i o ówczesnych przysmakach.
Tę książkę napisały dzieci: Wiesia, Xawera, Biruta, Nikodem, Kazik i inni… Najstarsza, Kasia, ma STO lat!
Przytoczone anegdoty dają współczesnym dzieciom wyobrażenie o innym, odległym dorastaniu babć i dziadków, stanowią historię w małej, efektownej kapsułce. Historię dzielnicy, ale historię kraju po trosze, w mikroskali. Jednocześnie komizm tych opowieści, ich „egzotyka” i wdzięk - są ponad czasem, są esencją wspólnego wszystkim generacjom stanu bycia dzieckiem.
Dobrze zaprojektowana, mądra i ciekawa książka. Kładka naciska na porozumienie między pokoleniami. A jakby tego było mało - świetny przykład dbałości o pamięć, o ciągłość lokalnej tradycji, o tożsamość miejsca.
Rewelacja!!!
Do każdej zakupionej książki, kopia poniższego rysunku Mariusza za darmo!
Autorki kochają podróże, fotografie, książki. Działają społecznie.
Aleksandra – z wykształcenia ekonomistka, z zawodu konsultantka, z zamiłowania organizatorka.
Barbara – dziennikarka z artystyczną duszą, paryżanka i góralka.
Połączyły swoje pasje i mocne strony, by odnaleźć historie zachowane w pamięci, obudzić wartościowe wspomnienia i przekazać je dalej.
Obie przekonane, że poznawanie swoich korzeni pozwala na świadome i twórcze działanie w nowoczesnym świecie. Są ciekawe życia i ludzi. Piszą książki, prowadzą międzypokoleniowe warsztaty, spotkania autorskie.
Autorki osobiście: https://youtu.be/Qv9IcbWfGVc