Ilustrowany przewodnik po Galicyi

47.00 PLN

Autor: Dr Mieczysław Orłowicz
Wydawcy: Wydawnictwo Ruthenus,
Data wydania: 2020 Krosno
Wydanie V   
Format: 12 x 17 x 3,5cm
Okładka: oprawa twarda, szyta, naturalne płótno, tłoczenia złote i ślepe.
Ilość stron: 544, barwne mapki jako rozkładówki (Kraków, Lwów i Tatry), luzem dołączona barwna mapa Galicji formatu A4,
ISBN 978-83-7530-441-1
Wierny reprint najobszerniejszego wydania z 1919 r.

Rarytas wydawniczy! Przepiękne, naturalne, czerwone płótno. Zaokrąglone rogi okładki, złocenia w odcieniu miedzi, stylizacja na „bedekery” z przełomu XIX i XX w. Nowa reprodukcja ilustracji, barwne mapki, tasiemka-zakładka, mapka Galicji luzem, piękny, delikatnie kremowy papier.

Quantity
Out of stock

Mieczysław Orłowicz był doktorem prawa, z zamiłowania krajoznawca i popularyzator turystyki. Autor licznych przewodników turystycznych, niezwykle cenionych przez wszystkich przewodników.
Wszystkie przewodniki autorstwa dr Orłowicza były przez wiele lat namiastką encyklopedii.
Przewodnik ten został opracowany przed wojną zaś wydany trzykrotnie (2 wydania w 1914 roku i kolejne w 1919 roku, już po wojnie, w okresie gdy jeszcze nic, także granice państw, nie było ustalone). Dlatego opisane są w nim nie tylko tereny należące do byłego Królestwa Galicyi i Lodomeryi lecz także Bukowina, komitaty Górnych Węgier, które później weszły w skład Czechosłowacji oraz Śląsk Cieszyński, Spisz i Orawa. Mamy nawet opis wycieczki do Kamieńca Podolskiego. Autor delikatnie zwraca uwagę na przewagę polskiego żywiołu na Górnym Spiszu, Orawie oraz Śląsku Cieszyńskim —  na tych terenach trwał właśnie spór graniczny z Czechosłowacją, mający być rozstrzygnięty w formie plebiscytu. Zasadniczą część przewodnika stanowią opisy atrakcji krajoznawczych Małopolski z wyraźną przewagą części wschodniej. Osią poszczególnych wycieczek są linie kolejowe.

KS 072

You might also like