Opowieści z domu pod topolą

19.00 PLN

Autor: Józefa Drozdowska
Data wydania: 2018
Okładka miękka, lakierowana
Format: 15,00 x 21,00 cm
Ilość stron: 150
ISBN: 978-83-945017-2-3


Książka z cyklu Ocalić od zapomnienia.

Książka stanowi zbiór dwudziestu dwóch gawęd, wspomnień autorki z okresu dzieciństwa, ułożonych chronologicznie według roku liturgicznego. Napisała je Józefa Drozdowska, zamieszkała w Augustowie, a urodzona w pobliskich Jeziorkach. Poetka, autorka książek dla dzieci, regionalistka, bibliotekarka, przewodnik turystyczny. Swoje teksty publikowała w wielu czasopismach, jest też członkiem Związku Literatów Polskich. Zawarte w książce opowieści publikowane były na łamach „Przeglądu Augustowskiego”, „Krajobrazówi i „Martyrii”.

Quantity

„Opowieści z domu pod topolą” to magiczna podróż w czasie, opisana w pięknej, przejrzystej formie. Czytając je, począwszy od tych pierwszych, możemy usłyszeć stryja autorki Stanisława szepczącego modlitwy ze starej kantyczki, poczuć zapach choinki i wyłowić uchem brzęk naczyń dochodzący z kuchni, gdzie przygotowywane były wigilijne potrawy. Oczami wyobraźni da się dostrzec schowane w tekturowych pudłach choinkowe ozdoby. Nie takie jak dzisiaj, bo w większości zrobione ręcznie przez wszystkich domowników.

W dalszych opowieściach można poczuć zapach majowego bzu rosnącego przy przydrożnym krzyżu i usłyszeć turkot furmanek zdążających wczesnym rankiem na odpust do Studzienicznej w Zielone Świątki. Ostatnie przenoszą nas w szarą końcówkę jesieni i nad rozświetlone świeczkami groby naszych bliskich.

Całość została zilustrowana pięknymi rysunkami Renaty Rybsztat.

KS 034

You might also like