genealogical tree logo
belka boczna lewo
belka boczna lewo
O nas
Oferta
Publikacje
Poszukiwania
Wydarzenia
Linki
Kontakt
Referencje
belka boczna prawo
belka menu dol


For March 2015
lectures participants


         


Len Goodman’s Polish roots and his connections to the Grudziądz citadel Oct.2011


W lutym 2011 odwiedziła grudziądzką cytadelę ekipa telewizji BBC. Powód ich wizyty był znaczący i przydający sławy naszej grudziądzkiej cytadeli. Producentów programu dokumentalnego Who Do You Think You Are zajmującego się odkrywaniem historii rodzinnych znanych postaci kultury i sztuki przywiodły do Grudziądza korzenie znanego brytyjskiego tancerza Lena Goodmana. Okazało się bowiem, że Len Goodman, światowa sława tańca towarzyskiego i juror niezwykle popularnego programu Dancing with the Stars (polska wersja Taniec z Gwiazdami) ma polskich przodków. Jego pradziadkiem jest bowiem powstaniec listopadowy Wincenty Józef Sosnowski.
Wincenty Sosnowski urodził się w Smoniowicach w roku 1804. Należał do sformowanego w 1831 roku w Miechowie I Pułku Krakusów pod dowództwem pułkownika Bystrzanowskiego. Potem trafił do szwadronu eskorty generała Józefa Chłopickiego. Za męstwo podczas powstania listopadowego został odznaczony srebrnym krzyżem Virtuti Militari. Po klęsce powstania przedostał się do Prus gdzie został uwięziony w grudziądzkiej cytadeli, skąd w roku 1834 przedostał się do Anglii.

Wywiad z reżyserem programu Michaelem Waddingiem oraz Lenem Goodmanem przeprowadzony przez Telewizję Kablową Spółdzielni Mieszkaniowej w programie Spichlerz: http://www.tvsm.pl/index.php?go=video 18.03.2011
           

All rights reserved. The content of this site is an intellectual property of the Center for Genealogical Research Services Genoroots. Copying forbidden.


RELAXATION MUSIC | CROCHET PATTERNS | GAMING TRANSLATIONS